kamyk nad vltavou

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou leží v půvabném údolí připomínajícím dvě otevřené dlaně, v nichž se vine široký proud Vltavy. Po obou stranách se doširoka rozvírají svahy a stráně povolně i prudce klesajícím břehům. Hluboké lesy střídají louky a pole, které prostupují osaměle skupiny borovic a mohutných bludných kamenů.

 

V roce 2O2O získal Kamýk nad Vltavou 2. místo v celostátní soutěži „Obec přátelská seniorům“. Od roku 2001 je to již 23 ocenění z různý oblastech.

Historie

Na konci 10. století tu zřejmě Přemyslovci založili několik dvorců, mezi nimi i místní hrad Vrškamýk s loveckým dozorčím a malou osadou pod hradem zvanou Kamýk (podle velkých kamenů či vyčnívajících skal na vrchu – tehdy zvaných Kamýky).

Dne 16. června 1186 vystavuje na hradě Kamýku český kníže Bedřich listinu věnovanou cisterciáckému klášteru v městě Zwettelu v Dolním Rakousku.

Rozkvět Kamýcka je spojen zejména s panováním Václava I. (1230 – 1253). Kamýk byl tehdy ústředním místem velkého správního i soudního okrsku ležícího na levém břehu Vltavy až po Brdy. Na hradě sídlil často král, jeho úředníci a lovčí.

Ještě za Jana Lucemburského byl Kamýk nesoucí název „královské město“ postoupen i s některými okolními obcemi panu Heřmanu z Miličína. V roce 1350 je zde postaven dřevěný farní kostel zasvěcený Narození Panny Marie a Karel IV. vykupuje panství zpět pod královskou moc. Od roku 1357 začíná význam Kamýka ustupovat a to zejména v souvislosti s vybudováním hradu Karlštejn.

Roku 1623 kupuje Kamýk za 28 tisíc zlatých Polyxena z Lobkovic a připojuje jej k vysokochlumeckému panství. Roku 1650 zachvátí Kamýk obrovský požár a morová rána. V 17. století je v Kamýku založena škola, nemocnice, pivovar a obec získává právo pořádat třikrát do roka výroční trhy. V lednu 1874 je ustaven poštmistrovský úřad. Významnou událostí v historii obce bylo postavení mostu v roce 1887. Počet obyvatel v druhé polovině 19. století činil přibližně 600 lidí, kteří žili v 66 domcích.“ Dnes obec čítá cca 800 obyvatel.

Zajímavosti

Pro turisty je okolí obce Kamýk nad Vltavou velmi lákavé. Nejen krásnou přírodou ale i několika zajímavými památkami jako je zřícenina hradu Vrškamýk, Vodní Elektrárna, nebo Most. Obec je také partnerským městem Polské vesničky Golancz.

Tradiční akce

Kamýk je velmi aktivní obcí, pravidelně se zde koná Masopust, Dětský karneval, Pohádkový les nebo hudební festival Zelesa.
Aktuální akce naleznete zde.

Nabídka nemovitostí

Nemovitosti v okolí

Stavební pozemek Zduchovice, 1930 m²

Prodáno

Chalupa s restaurací Počepice, 468 m²

Prodáno